ایده مدیریتی چیست

ایده مدیریتی چیست 5 (100%) 3 votes ایده مدیریتی چیست؟ ایده مدیریتی برای بسیاری از مردم جدید است

ایده مدیریتی چیست
5 (100%) 3 votes

ایده مدیریتی چیست؟

ایده مدیریتی برای بسیاری از مردم جدید است و گاهی از من می پرسند (بالاخره معلوم نشد این ایده مدیریتی چیست؟) پس به این نتیجه رسیدم که درباره آن مختصری بنویسم

یکی از دوستان بسیار خوب من یک مغازه ادوات موسیقی راه اندازی کرده و ۲۰ کارمند خلاق دارد. من کنجکاو بودم که چطور آنها چنین نظرات و ایده های جالبی برای کار دارند. دوستم در پاسخ سوالم به من گفت، ما یک تیم کوچک هستیم که در آن هرکس نظرات خوب خود را به مدیرعامل یا یکی از مدیران ارائه میکند. اگر این ایده جالب بود و با استراتژی شرکت تناسب داشت آن را استفاده میکنیم و اگر نیاز به اصلاح و ایده های دیگری داشته باشد جلسات طوفان فکری راه می اندازیم. 

این روند کلی برای آن ها بسیار خوب است و چرا نباید از آن استقبال کنند؟ نظرات و ایده های خوب معمولا سریع تشخیص داده می شوند و درباره آن ها تصمیمات نیز سریع گرفته می شود. در واقع این یک راه معمول برای مدیریت ایده در یک سازمان است. اما وقتی شما بجای ۲۰ همکار، ۲۰۰۰۰ همکار داشته باشید چه؟ در این صورت هم فرقی ندارد. شما ایده های بسیار بیشتر و پیچیدگی های بیشتر و بزرگتری در سازمان خود دارید و سپس شما شروع به مدیریت ایده ها با یک روش ساختاری میکنید. 

شما میتوانید درباره مدیریت ایده به صورت یک مدل طبقه- دروازه فکر کنید. اول حوزه را مشخص می کنید که این به معنی درک بینش و فهم چالش های موجود است. سپس شما ایده هایی که چالش ها را حل میکنند به عنوان بهترین ایده انتخاب میکنید. ایده ها را بیشتر بسط می دهید، و حتی شاید برای آن ها پروتوتایپ هم بسازید. شما ایده را آزموده و اعتبارسنجی میکنید و در آخر ایده را با قراردادن ایده خود در بازار(در صورتی که محصول باشد) و یا بکارگیری آن (در صورتی که خدمت است) راه اندازی میکنید. همانطور که در بالا ملاحظه کردید، مدیریت ایده طبقه ای را نشان میدهد که شما در آن ایده ها را کسب کرده و پس از آن دروازه ای که ایده های منتخب از آن رد میشوند. 

در زندگی واقعی این موارد میتوانند بسیار پیچیده تر باشند. برای مثال در یک شرکت معمولا انتخاب ایده ها شامل یک سری مرحله و دروازه برای تشخیص و انتخاب/ رد ایده قبل از اجرایی شدن آن ها در پروژ و وارد شدن به باقی مراحل طبقه- دروازه میشود. 

به طور خلاصه، ما بر این باور هستیم که مدیریت ایده یعنی پیکربندی و ساختاردهی نحوه انتخاب ایده های افراد درون و بیرون سازمان و همچنین انتخاب بهترین ایده. این شیوه معمولا شامل موارد زیر می شود:

  • راهی که افراد بتوانند ایده های خود را ارائه دهند
  • روندی برای انتخاب بهترین ایده
  • بودجه ها و منابع 
  • فردی که مسئولیت تمام این بخش ها را قبول کند

مدیریت ایده می تواند به روش های زیادی انجام شود. برای مثال یکی از روش های آن کمپین ایده است. کمپین ایده به شما اجازه میدهد که ایده ها را ساختار بندی کرده و با روشی راحت آن ها را انتخاب کنید.

Pin It

ثبت دیدگاه